27.03.2019

Szwedzkie pomysły na gospodarkę odpadami

 Zobaczcie
jak jest w Szwecji z odpadami.Ostatnio oglądałam program z Polski.Ludzie segregują śmieci,a śmieciara podjeżdża i ładuje wszystko do jednego pojemnika.I co na to władza?Nie ma porządku,ludzie sie starają ,a MPO olewa.
U nas nie ma czegoś takiego ...Cieszę się ,że mieszkam w takim kraju .Obejrzyjcie filmik.Pozdrawiam. 

26 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że i u nas tak będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cos już drgnęło w Polsce ,ale jeszcze są daleko w tyle.☺

   Usuń
 2. mieszkam w de u nas też jest ten system dobrze rozwiniety, Pl musi się jeszcze dużo uczyć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ,Polska była krajem ,gdzie wszystko na kupę sie wywoziło...wielkie fałdy odpadów,składowali i tak na kilkadziesiąt lat wszystko zakopane.Teraz trochę drgnęło ,ale jeszcze daleko im do segregacji śmieci..

   Usuń
 3. Ja chetnie zobaczylabym u nas automaty na plastikowe butelki. To jest prawdziwa plaga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No własnie,do puki nie będzie co z tym zrobić ,przetwarzać .To nie będzie żadnych automatów...Bo wszystko wiąże się z kosztami.

   Usuń
 4. Automaty na butelki sa w naszym miescie i wiele ludzi z tego korzysta, trzeba tylko chcieć i zadać sobie trud wlozenia butelek do maszyny. Komu się nie chce, wkłada do osobnych pojemników. Odbierane są osobno, nie widziałam, aby ktoś je mieszał z inną frakcja. Także u mnie na wsi segregujemy śmieci. Raz na miesiąc odbierane są plastiki - przez inną firmę, innym transportem. Nie twierdzę, ze tak jest wszędzie, ale nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Stad moje zdziwienie, ze na zatrutym Śląsku w wielu miastach nie segreguje sie smieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam program "Alarm" I tam pokazali ukrytą kamerą jak to MPO oczyszcza śmietniki..Wszystko po staremu ,wszystko do jednej śmieciary...I tak za nimi jeździli i nagrywali .Okazuje sie ,że nadal jest nieład z tymi rzeczami.Nie mówię że wszędzie ,ale wyłapali ,że nadal nie ma segregacji ,nawet jak stoi kilka pojemników .

   Usuń
 5. To nie do końca jest tak, że ładują razem wszystko, widziałam to z góry. Podjeżdża jeden samochód, ale z 2 sekcjami, jedna na plastik, druga na szkło, tylko ludzie z poziomu chodnika widzą inaczej.
  Najgorzej to wygląda na poziomie zwykłych mieszkańców, co obserwuję u swoich sąsiadów, niestety.
  Bratanek mieszka w Szwajcarii, tam to dopiero segregują, u nas nie do pomyślenia, chyba ze zaczną realnie karać za nieprzestrzeganie przepisów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jotko ,oczywiście ,że są firmy które pilnują segregacji.Ale też są takie firmy,że nadal mieszają śmieci.Nie wiem dlaczego tak sie dzieje.W programie "Alarm" było nagłośnione ,i z ukrytej kamery nagrali reportaż,jak to wala do jednego kotła...Ludzie byli zbulwersowani.

   Usuń
 6. Wzruszyłam się i rozmarzyłam ale mam nadzieję, że u nas też tak będzie i że może i ja dożyję tych czasów. A jak nie ja to na pewno dzieci i wnuki, nie ma innej opcji.
  A narazie wszystkie bio i makulaturę wożę z mieszkania na działkę i tu spalam i robię kompost.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu wszystko zależy od ludzi,a także od rządu.I pieniędzy.Takie segregowanie jest kosztowne ,trzeba gdzieś to przerabiać.Ale mam nadzieję ,że w Polsce będzie też lepiej ☺

   Usuń
 7. U nas pewnie chęci były, gorzej z realizacją. Oglądałam program w TV, segregowane przez mieszkańców śmiecie wrzucane są na jedno wysypisko.
  Pozdrawiam Danusiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Aniu ,wiem ,że są firmy które starają się ,by była segregacja śmieci. Ale niektórzy wolą jeszcze wszystko na jedną kupę.::))

   Usuń
 8. Witaj Danusiu.
  Co kraj, to obyczaj.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michał ,niby tak,ale człowiek doszedł już tak daleko ,że taka segregacja powinna byc w każdym kraju.Przecież chodzi nam o czystą planetę,o zdrowe powietrze.

   Usuń
 9. U nas segregacja to po prostu śmiech... mówię o moich terenach, bo w innych miejscach jak wiem jest troszkę inaczej. Ale u nas śmieci dzieli się na suche i mokre. Podział jest całkowitym nieporozumieniem jak dla mnie, bo do suchego ładuje się razem - plastik, szkło, papier, tekturę, ciuchy, metal... kompletne pomieszanie z poplątaniem :(
  Ściskam, Agness <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykre to ,ale chyba za takie segregowanie ,powinna odpowiadać gmina.Jeżeli są pojemniki na wszelakie odpady ,to trzeba zadbać by każdy pojemnik trafił na odpowiednie składowisko.Pozdrawiam

   Usuń
 10. W Polsce jest chyba jeszcze gorzej niż sobie to wyobrażasz. W ostatnich kilkunastu latach podjęto 8 prób rozwiązania tej sprawy i praktycznie w każdym przypadku zawsze znalazł się ktoś, kto przez zwykłą złośliwość lekceważył przyjęte zasady. Chyba jeszcze jako społeczeństwo nie dorośliśmy do odpowiedzialnych zachowań.
  Pozdrawiam ☺ ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda ,że nawyki są tak zakorzenione ,nie ma współpracy i rozwiązania tego problemu.Może jakby bardziej rząd przycisnął i posypały sie kary.No,ale wpierw trzeba by powstały firmy do przetwarzania odpadów ..Ale w Polsce to daleka droga.

   Usuń
 11. U mnie śmieci w zależnosci od materialu z którego są zrobione segreguje się w odpowiednie worki,a mieszane wyrzuca się do kubła i są wywożone w podanych terminach. Co się z nimi dalej dzieje to nie wiem. Cieszę się,ze w naszym kraju z dnia na dzień rośnie świadomość ekologiczna ludzi.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba się z tego cieszyć ,że ludzie chcą by tak było.Ale to ludzie zaśmiecają,a potem robią alarm..Nie ma pomysłu na pozbywanie sie odpadów ,przetwarzanie ..to nadal będzie wysypisko.

   Usuń
 12. U nas niestety wszystko kuleje. Co z tego że segreguję śmieci do kontenerów pod blokiem skoro wszystko ląduje razem w tej samej śmieciarce...

  OdpowiedzUsuń
 13. Może kiedyś w Polsce zrobią z tym porządek☺.☺

  OdpowiedzUsuń
 14. Oby Danko, oby...
  Bo w końcu chodzi o nasza planetę.:)

  OdpowiedzUsuń